BİYOGRAFİ


Emrah Turanlı

EMRAH TURANLI 

 
1979 yılında Van’da memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Van’da tamamladı. Çocukluk yaşlarından beri müziğe tutkulu bir yaşam süren Emrah Turanlı okul dönemlerinde çeşitli korolarda görev yaptı. Daha sonra Akdeniz Üniversitesi’nde 1 yıl elektronik haberleşme okudu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne geçiş yapıp öğrenimini burada tamamladı. Üniversite yıllarında gitar ve bağlama çalmaya başlayıp ilk beste deneyimlerine başladı. “Grup Gölge” adı altında sahne hayatına giriş yaptı. 
 
                
 
Uzun yıllar yaşadığı sahne deneyimleri ve müzik birikiminin ardından ilk albümü Tamara’yı hazırladı. Farklı ses renginin yanında bestelerinin sözleriyle de dikkat çeken Emrah Turanlı söz ve müziği kendisine ait 9 şarkı ve bir anonim türkünün yeniden düzenlemesiyle oluşan “Tamara” isimli albümünü dinleyicisiyle buluşturuyor. 
 
Prodüktörlüğünü Salih Uslu’nun, aranjörlüğünü Volkan Sönmez’in, yapımcılığını Ati Müzik’in, Menajerliğini Zeki Polat'ın yaptığı Tamara albümünün ilk klip şarkısının sözü ve müziği Emrah Turanlı’ya ait olan “Yasak Sevgili” adlı şarkıya çekilmiş olup bir çok müzik kanalında da yayına girmiştir. 
 
Geçmişten günümüze gönüllerde taht kuran Cem Karaca, Barış Manço, Erkin Koray, Fikret Kızılok gibi bir çok duayen sanatçının yanı sıra kendi şarkılarından oluşan repertuvarıyla sahne hayatına devam etmektedir. 
 
Zengin orkestrası eşliğinde geniş müzik yelpazesiyle güçlü bir sahne performansı sunmaktadır.